Yüzey İşlem Nozulları

Nozul Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir çeşit püskürtme sistemine Nozul denmektedir. Son derece itinalı ve dengeli bir sistemle yapılan, orta kısmı sıkıştırılmış asitmetrik kum saati şeklinde ki bir borudur. Basınçlı ve sıcak gazlar nozulların içerisinden geçerek nozulun asimetrik su saati şekli sebebiyle süper bir hıza ulaşarak ve genleşerek, egzoz akış biçimini almaktadır. Bu sebepten dolayı ısı enerjinsin kuvvetli itiş akışı ile maksimum düzeyde yönlendirilmiş kinetik enerji haline dönüşmektedir.

Bu sebeple nozul sisteminin tasarımları roketler için hayati önem taşımaktadır. Örneğin nozul dengeli bir biçimde değil ise doğal olarak egzoz akışı da dengesiz olacak ve bu sebebin sonucunda roket yamuk yumuk bir şekilde uçarak beklenen yere ulaşamayacaktır. Bu sebeple nozulun dengeli bir şekilde ve verimini düşürmemesi için gaz akışının hızına ve gaz akışının nozz ile iletildiği birimin boyutlarına göre orantılanmalıdır. Aksi takdirde roket yeterli ve beklenen verimi veremeyebilir ya da verse de yere çakılabilir.

 

Yüzey İşlem Nozulları

Nozul gruplarının içerisinde yer alan yüzey işlem sprey nozulları, bu piyasadaki en geniş yüzey işlem bozul yelpazesini ve bağlantı aksesuarları gibi diğer tamamlayıcı ekipmanlarını oluşturmaktadır. Banyo üste ve içi yıkama uygulamalarında, tünel tip fosfat hatlarında kolayca sökülüp takılabilen aksesuarların yardımı ile kullanıcıların en çok tercih ettiği, vazgeçemediği nozullardır. Klasik nozul çeşitlerinin yapısından hareket edilerek tasarlanan bu sınıf, sanayideki her ihtiyaca uygun bir biçimde şekillendirilmiştir. Çift telli, tek telli klemplerin yanında bulunan, cıvata ve somun sabitlenerek benzersiz kendiliğinden kilitlemeli modelleri de mevcuttur. En çok ihtiyaç duyulan temel, akıllı kilitlemeli nozul ve yekpare küre nozullara kadar tüm ürün yelpazesi mevcuttur. Kamloklar, kör-dişi-erkek küre bağlantıları, kör somunlar, vibrasyon önleyici boru destekleri ve edüktörler diğer tamamlayıcı ekipmanları da mevcuttur.

 

Yüksek basınç sprey nozulları genel olarak, soğuk ya da sıcak su ile çalışan araba yıkama makinelerinde kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarının dışında yüzey temizleme, boru içi yıkama, tank yıkama uygulamalarında da vardır. Bağlantı şekli, kendiliğinden dişli ya da somunludur. Bu tipteki nozulların gövdelerine komple sertleştirme işlemi uygulanır, yüzeyden birkaç mikron sertleştirme işlemi yapılmaz.